Energiatudatosság a társadalom minden rétegében

Leírás:

Támogató: Nemzeti Civil Alapprogram
 
Partnerek: Esztergomi Környezetkultúra Egyesület, Gaja Környezetvédő Egyesület, Ökorégió Alapítvány a Fenntartható Fejlődésért, Ökoszolgálat Alapítvány, Vöröskereszt Pest megyei szervezete
 
Típusa: tudásátadás, kapacitásbővítés
 
Cél: A program közvetlen célja, hogy a szociális szférában dolgozóknak gyakorlati energiahatékonysági, illetve -takarékossági ismereteket adjunk át.
Közvetett célunk, hogy ezek az ismeretek szociális szervezetek közvetítésével eljussanak a végső kedvezményezettekhez, a szociálisan rászoruló rétegekhez, segítve őket a háztartási energiaszámláik csökkentésében. Hosszabb távon programunk hozzájárul a tudatos, környezetbarát energiafelhasználási szokások elterjedéséhez a társadalom minden rétegében.
 
Célcsoport: szociálisan hátrányos helyzetű társadalmi csoportok (alacsony jövedelműek, idősek, nagycsaládosok, munkanélküliek stb.), illetve az őket segítő szervezetek
 
Leírás: Magyarországon számos zöld szervezet tevékenykedik a lakossági energiatanácsadás területén, valamint segítséget nyújtanak fa nyílászárók utólagos szigetelési technológiájának betanításában. Ezekben a tevékenységekben az Energiaklub mint szakmai partner, képzések szervezője, szakmai anyagok készítője, szakmai információszolgáltató vesz részt.
Az Energiaklub többéves civil szakmai kapacitásépítő projekteken keresztül segíti az energiatanácsadással foglalkozó civil szervezetek, a Zöld Energia Hálózat munkáját. Az energiatanácsadás és segítségnyújtás mindennapos gyakorlatában felmerült a probléma, hogy vannak olyan, jellemzően szociálisan rászoruló rétegek, akik – a nehezebb információ-hozzáférésük vagy elesettségük miatt – kiesnek a tanácsadói szolgáltatás köréből. Ugyanakkor ez a réteg az átlagosnál is érzékenyebb az energiaárak alakulására, az energiaszámlák növekedésére. Mégis ők azok, akikhez nem jut el kellő hatékonysággal az információ, illetve éppen rászorult helyzetük miatt nem tudják azokat a gyakorlatba ültetni.
Ezért több, energiatanácsadást nyújtó zöld szervezettel azon dolgozunk, hogy minél több szociális szervezettel felvegyük a kapcsolatot, és bevonjuk őket munkánkba. Képzések, előadások tartásával, információs anyagok, kiadványok készítésével segítjük a szociális szervezetek munkáját abban, hogy hatékonyan és a társadalom minél szélesebb rétegeihez juttathassák el az energiahatékonysági és –takarékossági ismereteket.
 
Eredmények:
2007. január – május között 3 alkalommal tartottunk stratégiai partnertalálkozót, amelyeken a zöld szervezetek mellett szociális szervezetek munkatársai is részt vettek. A találkozók során közösen kidolgoztuk az együttműködés kereteit, a közös munka módszereit, és kialakítottunk egy együttműködési modellt.

2007 végén az Energiaklub és a Vöröskereszt Pest megyei szervezete együttműködésbe kezdett azzal a céllal, hogy a szociálisan rászorulók körében egy széleskörű kedvezményes ablakszigetelési program valósulhasson meg.